O‘zbekiston TIV rahbari YEXHT Tashqi ishlar vazirlari kengashining 28-yig‘ilishida ishtirok etdi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov bugun Stokgolm shahrida Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YEXHT) Tashqi ishlar vazirlari kengashining 28-yig‘ilishida ishtirok etdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, Shvetsiya raisligida o‘tgan uchrashuvda YEXHT makonida harbiy-siyosiy, iqtisodiy-ekologik va insoniy o‘lchovlardagi hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov o‘z nutqida yig‘ilish ishtirokchilari eʼtiboriga mamlakatimizda kechayotgan demokratik o‘zgarishlar, fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilish, qonun ustuvorligini taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqidagi maʼlumotlarni havola etdi.
O‘zbekiston bilan YEXHT o‘rtasidagi hamkorlik so‘nggi yillarda ijobiy surʼatlarda rivojlanayotgani, jumladan, xavfsizlik va barqaror rivojlanish sohalarida texnik yordam ko‘rsatish bo‘yicha loyihalar amalga oshirilayotgani qayd etildi. O‘zbekiston tomoni hamkorlikni davom ettirishga hamda barcha sohalar bo‘yicha dolzarb dasturlar sonini mutanosib ravishda oshirishga tayyor ekani taʼkidlandi.
Qayd etilganidek, YEXHT faoliyatida iqtisodiy va ekologik omillarning ahamiyatini kuchaytirish muhim bo‘lib, bu keng qamrovli xavfsizlik konsepsiyasini to‘liqroq amalga oshirishga imkon beradi. Shu munosabat bilan o‘zaro savdoni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish, agrar sektorda yangi texnologiyalarni joriy etish, tabiatni muhofaza qilish va bioxilma-xillikni saqlash masalalaridagi aloqalarni faollashtirish bo‘yicha kelishilgan saʼy-harakatlarni amalga oshirish zarur.
YEXHTning hamkor-mamlakati sanalgan Afg‘onistondagi vaziyatga alohida eʼtibor qaratildi. O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri bu mamlakatda gumanitar falokatning oldini olish uchun afg‘on xalqiga zarur yordam ko‘rsatish yuzasidan shoshilinch choralarni ko‘rishga chorladi.

Глава МИД Узбекистана принял участие и выступил на 28-м заседании СМИД ОБСЕ
Сегодня в г.Стокгольме состоялось 28-е заседание Совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (СМИД ОБСЕ), в работе которого принял участие министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, на встрече, прошедшей под председательством Швеции, обсуждены актуальные вопросы взаимодействия на пространстве ОБСЕ в военно-политическом, экономико-экологическом и человеческом измерениях.
В своем выступлении глава МИД Узбекистана Абдулазиз Камилов ознакомил участников заседания с проводимыми в стране демократическими преобразованиями, мерами по защите прав и свобод граждан, обеспечению верховенства закона.
Отмечена положительная динамика сотрудничества между Узбекистаном и ОБСЕ, в том числе в рамках проектов по оказанию технического содействия в сферах безопасности и устойчивого развития. Подчеркнута готовность узбекской стороны к продолжению совместной работы и сбалансированному увеличению числа востребованных программ по всем измерениям.
Указано на важность усиления экономической и экологической составляющих в деятельности ОБСЕ, что могло бы способствовать более полной реализации концепции всеобъемлющей безопасности. В этой связи констатирована необходимость принятия согласованных усилий по расширению взаимной торговли, углублению промышленной кооперации, внедрению новых технологий в аграрном секторе, активизации сотрудничества в вопросах охраны природы и сохранения биоразнообразия.
Отдельное внимание уделено ситуации в Афганистане, являющемся страной-партнером ОБСЕ. Глава МИД Узбекистана призвал принять срочные меры для оказания афганскому народу необходимой помощи во избежание гуманитарной катастрофы в стране.