Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi
2021 yil 30 sentabr kuni Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Majlisni Komissiya Raisi Z.Nizamxodjaev olib bordi.
Majlis kun tartibidan Nogironligi bo‘lgan shaxslarning saylov huquqlarini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazishda koronavirus infeksiyasi (COVID-19) tarqalishini oldini olish bo‘yicha yo‘riqnoma talablarining ijrosi bo‘yicha Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘ining axboroti to‘g‘risida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlardan qatnashadigan kuzatuvchilarni akkreditatsiya qilish to‘g‘risida, Ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish to‘g‘risida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi 14-Toshkent shahar okrug saylov komissiyasi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi masalalar joy oldi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish yuzasidan ayrim okrug saylov komissiyalari raislarining axborotlari tinglandi.
Komissiya a’zolari dastlab Nogironligi bo‘lgan shaxslarning saylov huquqlarini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqishdi.
Markaziy saylov komissiyasi saylovlarga tayyorgarlik jarayonida nogironligi bo‘lgan fuqarolarning alohida ehtiyojlariga hamisha jiddiy e’tibor qaratib keladi. Saylov kodeksining 31-moddasida Saylov byulletenlarini Brayl alifbosi asosida to‘ldirish uchun trafaretlar tayyorlanishi mumkinligi belgilangan.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga doir saylov byulletenini to‘ldirish uchun Brayl alifbosi asosida tayyorlanadigan trafaret namunasi va tavsifi tasdiqlandi. Qarorga ko‘ra, har bir saylov uchastkasi ko‘zi ojiz saylovchilarning saylov byulletenini to‘ldirishda foydalanishlari uchun ikki donadan trafaretlar bilan ta’minlanadi. Saylov uchastkalarida jismoniy imkoniyati cheklangan shaxslar uchun maxsus jihozlangan yashirin ovoz berish kabinalari joylashtiriladi. Zaruratga ko‘ra, saylov uchastkalarida ko‘zi ojiz saylovchilar uchun optik lupalar, yoritkichlar o‘rnatilishi mumkin.
Nogironligi bo‘lgan saylovchilar gavjum yashaydigan hududlarda, ehtiyoj bo‘lsa ularning saylov uchastkalariga kelib ketishlari uchun bepul transport bilan ta’minlash choralarini ko‘rish, saylov uchastkasi joylashgan binolarning kirib-chiqish joylariga eni kamida 90 sm va chiqish burchagi 300 dan ko‘p bo‘lmagan nishab yo‘lakchalar o‘rnatish ishlarini yakunlash, binolarga nogironligi bo‘lgan saylovchilarning kelib-ketishi va bino ichida erkin harakatlanishi uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish ko‘zda tutilmoqda.
Shuningdek, majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazishda koronavirus infeksiyasi (COVID-19) tarqalishini oldini olish bo‘yicha yo‘riqnoma talablarining ijrosi bo‘yicha Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘ining axboroti tinglandi.
Qayd etilganidek, Sog‘liqni saqlash vazirligi va Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati tomonidan COVID-19 pandemiyasi sharoitida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazishda mamlakat aholisining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va sog‘lig‘ini muhofaza qilishni samarali ta’minlash bo‘yicha eng muhim, kechiktirib bo‘lmas choralar ko‘riladi.
Saylov okruglari hududida epidemiologik vaziyatning kunlik tahlili olib boriladi va zaruratga ko‘ra saylov komissiyalariga tegishli tavsiyalar beriladi. Saylovni o‘tkazish davrida okrug va uchastka saylov komissiyalari joylashgan bino va xonalarni o‘z vaqtida dezinfeksiya qilinadi, shuningdek, ularda epidemiyaga qarshi chora-tadbirlar o‘tkaziladi.
Komissiya a’zolari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlardan qatnashadigan kuzatuvchilarni akkreditatsiya qilish to‘g‘risidagi masala ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, Tashqi ishlar vazirligi tomonidan 47 nafar xorijiy (xalqaro) kuzatuvchilarni akkreditatsiyadan o‘tkazish bo‘yicha MSKga taqdimnomalar kiritildi. Unga muvofiq majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida xalqaro tashkilotlardan qatnashadigan kuzatuvchilarni akkreditatsiya qilish to‘g‘risidagi MSK qaroriga muvofiq YeXHT DIIHB (1), Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi (18), Islom hamkorlik tashkiloti (4), Amerika qo‘shma shtatlari (1), Germaniya (1), Koreya Respublikasi (1), Malayziya (5), Misr (1), Ozarbayjon Respublikasi (4), Rossiya Federatsiyasi (4), Ukraina (5), Yaponiya (1), Qozog‘iston Respublikasi (1) davlatlaridan 47 nafar xorijiy kuzatuvchi ro‘yxatdan o‘tkazildi. Shunday qilib, shu kunga qadar akkreditatsiyadan o‘tkazilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlardan qatnashadigan kuzatuvchilar umumiy soni 159 nafarni tashkil etmoqda. Markaziy saylov komissiyasi xalqaro kuzatuvchilarga saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish davrida o‘z faoliyatlarini amalga oshirishlari uchun mandatlarni qonunda belgilangan muddatda taqdim etmoqda.
Komissiya a’zolari tomonidan ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek o‘tgan vaqt davomida Markaziy saylov komissiyasiga yana 45 ta OAV tomonidan murojaat kelib tushgan. Majlisda Ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish to‘g‘risidagi qaror loyihasi bir ovozdan ma’qullandi va 45 ta mahalliy ommaviy axborot vositasining jami 172 nafar vakili akkreditatsiyadan o‘tkazildi.
Endilikda akkreditatsiyadan o‘tkazilgan mahalliy OAV vakillari jami 1253 nafar, xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari esa 48 nafarni tashkil etmoqda.
Majlis kun tartibiga kiritilgan navbatdagi masala O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi 14-Toshkent shahar okrug saylov komissiyasi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 14, 16, 21 va 25-moddalari hamda xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashining tavsiyasiga asosan Markaziy saylov komissiyasining 2021 yil 14 avgustdagi 1099-son qarori bilan tasdiqlangan 14-Toshkent shahar okrug saylov komissiyasi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritildi.
Majlis davomida Samarqand, Farg‘ona va Xorazm saylov okruglari raislarining saylovga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha hisobotlari tinglandi.

Очередное заседание Центральной избирательной комиссии
30 сентября 2021 года состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии. Заседание вел Председатель Комиссии З.Низамходжаев.
В повестку дня внесены вопросы о дополнительных мерах по обеспечению избирательного права лиц с инвалидностью, об информации руководителя Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья о соблюдении требований Инструкции по предотвращению распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) в период выборов Президента Республики Узбекистан; об аккредитации наблюдателей от международных организаций и зарубежных стран, участвующих в выборах Президента Республики Узбекистан; о проведении аккредитации представителей средств массовой информации; о внесении изменений в состав 14-й Ташкентской городской окружной избирательной комиссии по проведению выборов Президента Республики Узбекистан.
Также заслушаны информации председателей некоторых окружных избирательных комиссий о подготовке и проведении выборов Президента Республики Узбекистан.
Сначала члены Комиссии рассмотрели вопрос о дополнительных мерах по обеспечению избирательного права лиц с инвалидностью.
Центральная избирательная комиссия в преддверии выборов всегда уделяет особое внимание потребностям граждан с инвалидностью. В статье 31 Избирательного кодекса определено, что для заполнения избирательных бюллетеней на основе азбуки Брайля могут изготавливаться трафареты.
На заседании утверждены образец и описание трафарета, изготовленного на основе азбуки Брайля для заполнения бюллетеня для голосования по выборам Президента Республики Узбекистан. Согласно постановлению, каждый избирательный участок будет снабжен двумя трафаретами для использования незрячих избирателей при заполнении бюллетеней. На избирательных участках будут расположены специально оборудованные кабины для тайного голосования для людей с ограниченными возможностями. При необходимости на избирательных участках для незрячих избирателей могут быть установлены оптические лупы и фонари.
Предусматривается принять меры по обеспечению бесплатного проезда избирателей с инвалидностью к избирательным участкам в густонаселенных районах, завершить работу по созданию наклонных коридоров у входа и выхода зданий избирательных участков шириной не менее 90 см и углом выхода не более 300, создать дополнительные условия для того, чтобы избиратели могли свободно приходить, уходить и перемещаться внутри здания.
Также на заседании заслушан отчет руководителя Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья о соблюдении требований Инструкции по предотвращению распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) в период выборов Президента Республики Узбекистан.
Отмечено, что Министерство здравоохранения и Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья предпримут важные, неотложные меры для обеспечения эффективной защиты санитарно-эпидемиологического благополучия и охраны здоровья населения в проведении выборов Президента Республики Узбекистан в условиях пандемии COVID-19.
Ежедневно будет проводиться анализ эпидемиологической ситуации на территории избирательных округов и, при необходимости, будут даны соответствующие рекомендации избирательным комиссиям. В период выборов здания и помещения, в которых расположены участковые и участковые избирательные комиссии, будут своевременно дезинфицированы, а также приняты противоэпидемические меры.
Членами Комиссии рассмотрен вопрос об аккредитации наблюдателей от международных организаций и зарубежных стран, участвующих в выборах Президента Республики Узбекистан.
Отмечено, что Министерство иностранных дел внесло в ЦИК представления об аккредитации 47 иностранных (международных) наблюдателей. В соответствии с постановлением ЦИК об аккредитации наблюдателей от международных организаций на выборах Президента Республики Узбекистан зарегистрированы 47 иностранных наблюдателей из БДИПЧ ОБСЕ (1), Содружества Независимых Государств (18), Организации исламского сотрудничества (4), США (1), Германии (1), Республики Корея (1), Малайзии (5), Египта (1), Республики Азербайджан (4), Российской Федерации (4), Украины (5), Японии (1), Республики Казахстан (1).
Таким образом, общее количество аккредитованных на сегодняшний день наблюдателей от зарубежных стран и международных организаций на выборах Президента Республики Узбекистан составляет 159 человек. Центральная избирательная комиссия наделяет международных наблюдателей полномочиями осуществлять свою деятельность во время подготовки и проведения выборов в установленные законом сроки.
Членами Комиссии также рассмотрен вопрос проведения аккредитации представителей средств массовой информации.
Отмечено, что в Центральную избирательную комиссию поступило 45обращений из СМИ. На заседании единогласно одобрен проект постановления об аккредитации представителей СМИ и проведена аккредитация 172 представителей 45 местных СМИ.
В настоящее время аккредитовано 1253 представителей местных СМИ и 48 представителей зарубежных СМИ.
Следующим вопросом повестки дня заседания стало внесение изменений в состав 14-й Ташкентской городской окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан.
В соответствии со статьями 14, 16, 21 и 25 Избирательного кодекса Республики Узбекистан и рекомендацией Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов внесены изменения в состав 14-й Ташкентской городской окружной избирательной комиссии, утвержденные Постановлением Центральной избирательной комиссии № 1099 от 14 августа 2021 года.
В ходе заседания заслушаны отчеты председателей Самаркандского, Ферганского и Хорезмского избирательных округов о подготовке к выборам.
Постановления по внесенным в повестку дня заседания вопросам приняты членами комиссии единогласно путем открытого голосования. Следует отметить, что постановления Центральной избирательной комиссии вступают в силу с момента их принятия.