O‘zbekiston Prezidenti KXSHTning Afg‘onistondagi vaziyatga bag‘ishlangan navbatdan tashqari sammitida ishtirok etdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun Kollektiv xavfsizlik shartnomasi tashkiloti (KXSHT)ning Afg‘onistondagi vaziyatga bag‘ishlab videoanjuman shaklida o‘tkazilgan navbatdan tashqari sessiyasida taklif etilgan mehmon sifatida ishtirok etdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon raisligida o‘tgan yig‘ilishda Rossiya Prezidenti Vladimir Putin, Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Armaniston Bosh vaziri Nikol Pashinyan va KXSHT bosh kotibi Stanislav Zas qatnashdi.
Sessiyada qo‘shni Afg‘onistonda yuzaga kelayotgan vaziyat hamda mintaqadagi barqarorlikka tahdid solayotgan xavf-xatarlarga qarshi ko‘rilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan batafsil fikr almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti uchrashuv ishtirokchilarini mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashga ko‘maklashish, shu jumladan Afg‘oniston bilan Davlat chegarasini ishonchli qo‘riqlash va himoya qilish borasida olib borilayotgan tadbirlar to‘g‘risida xabardor qildi.
Mamlakatimiz yetakchisi mintaqa davlatlarining aloqador tuzilmalari bilan Afg‘oniston borasida samarali hamkorlik va tezkor axborot almashinuvi yo‘lga qo‘yilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Sammit yakunida mintaqadagi vaziyat yuzasidan o‘zaro maslahatlashuvlar va muntazam axborot almashishni davom ettirishga kelishib olindi.

The President of Uzbekistan took part in an extraordinary session of the CSTO on the situation in Afghanistan
President Shavkat Mirziyoyev took part as a guest in an extraordinary session of the Collective Security Treaty Organization on the situation in Afghanistan, via videoconference, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the head of our state, the meeting, chaired by the President of Tajikistan Emomali Rahmon, was attended by the President of Russia Vladimir Putin, the President of Belarus Alexander Lukashenko, the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and the CSTO Secretary General Stanislav Zas.
During the session, a thorough exchange of views took place on the emerging situation in neighboring Afghanistan, as well as measures that are taken to respond to challenges and threats to stability in the region.
The President of the Republic of Uzbekistan informed the meeting participants about the ongoing activities to promote regional security, including reliable security and protection of the State Border with Afghanistan.
The Leader of Uzbekistan noted with satisfaction the established fruitful interaction and prompt exchange of information with the involved structures of the states of the region in the Afghan direction.
Following the summit, an agreement was reached to continue joint consultations and regular exchange of information on the situation in the region.