O‘zbekiston yoshlari umumjahon assotsiatsiyasi raisi Qirg‘izistonda ta’lim olayotgan vatandoshlar bilan uchrashdi
2021-04-26 1922Mamlakatimiz elchixonasida O‘zbekiston yoshlari umumjahon assotsiatsiyasi raisi Rahmatjon Umarov, Qirg‘iziston oliy o‘quv yurtlarida ta’lim olayotgan o‘zbek talabalari hamda Bishkekdagi O‘zbek milliy madaniy markazi yoshlar qanoti vakillari ishtirokida «davra suhbati» o‘tkazildi.
Tashqi ishlar vazirligida iqtisodiy diplomatiyaning bugungi kundagi ahamiyati haqida fikr almashildi
2021-04-25 820Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) xalqaro investitsiyalar va moliya kafedrasi professori Ibrohim Mavlonov ma’ruza qildi.
Tadqiqotchi olim tadbir ishtirokchilariga ushbu yo‘nalishdagi o‘z qarashlari va ilmiy izlanishlari haqida so‘zlab berdi.
O‘zbekiston Prezidenti: Odamlarning har bir gapi menga mas’uliyat bag‘ishlaydi
2021-04-24 1043Bu yerdagi 41 ta ko‘p qavatli uyga “Shinam uy-joy” boshqaruv servis kompaniyasi sifatli xizmat ko‘rsatmoqda. Davlatimiz rahbari ushbu shirkat binosini kirib ko‘rdi.
Kompaniyada tunu kun dispetcherlik xizmati yo‘lga qo‘yilgan. 35 doimiy, 20 dan ziyod mavsumiy ish o‘rni yaratilgan. Binoda «Xalq banki» bo‘limi ham tashkil etilgan.
O‘zbekiston Prezidenti poytaxtimizdagi Texnoparkda ishga tushirilgan yangi korxonalarni ko‘rish jarayonida yangi loyihalar ishlab chiqishga chaqirdi
2021-04-24 1014Furnitura va aksessuarlar loyihasining qiymati 20 million dollar. Buning evaziga bino mukammal ta’mirlanib, Turkiyadan zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatilgan. 450 ta ish o‘rni yaratilgan. Korxona eshik va romlar uchun yiliga 6 million dona furnitura va aksessuar ishlab chiqarish quvvatiga ega. Bu 10 million dollarlik import o‘rnini to‘ldirish, 3 million dollarlik eksport imkoniyatini beradi.
O‘zbekiston Prezidenti yangi tayinlangan elchilardan ishonch yorliqlarini qabul qilib oldi
2021-04-23 1011Davlatimiz rahbari Matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Bangladesh Xalq Respublikasi elchisi Muhammad Jahongir A’lam, Chexiya Respublikasi elchisi Vatslav Yilek, Misr Arab Respublikasi elchisi Amira Fahmiy, Iordaniya Hoshimiylar Podshohligi elchisi Demiya Zuhayr Haddod, Turkiya Respublikasi elchisi Olgan Bekar, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi rahbari Sharlott Adrian va Rossiya Federatsiyasi elchisi Oleg Malginovdan ishonch yorliqlarini qabul qilib oldi.
Markaziy Osiyoda transport yo'laklarini har tomonlama rivojlantirish bo'yicha O'zbekistonning asosiy ustuvor yo'nalishlari
2021-04-23 852Markaziy Osiyoda transport yo'laklarini har tomonlama rivojlantirish bo'yicha O'zbekistonning asosiy ustuvor yo'nalishlari
O‘zbekiston Prezidenti raisligida o‘tgan yig‘ilishda xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha choralar belgilandi
2021-04-22 887Xizmat ko‘rsatish sohasi keng qamrovliligi bilan iqtisodiyotda, aholi hayotida muhim o‘rin tutadi. Bu sohada yangi ish o‘rinlarini kam xarajat bilan va tez muddatda tashkil etish mumkin. Aholi daromadlarining real o‘sishi ham avvalo xizmatlar rivojida seziladi.
Koronavirus pandemiyasi bu sohaga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Shu bois, tadbirkorlarga 24 ta turdagi soliq imtiyozlari, subsidiya va boshqa preferensiyalar taqdim etish orqali 35 trillion so‘mlik ko‘mak berildi. Bu yengilliklar ham tadbirkorlar, ham banklar uchun katta imkoniyat bo‘ldi.