АДВОКАТУРА ЎЗБЕКИСТОН ҲУҚУҚ ТИЗИМИДАГИ ЭНГ МУҲИМ ИНСТИТУТГА АЙЛАНМОҚДА
2025-01-08 754Ўзбекистон Республикасида сўнгги йилларда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг самарали институтларидан бири сифатида адвокатуранинг роли ва аҳамиятини ошириш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилди. Хусусан, адвокатура институти ва адвокатларнинг мустақиллигини таъминлаш, суд жараёнларининг барча босқичларида тарафларнинг тортишуви тамойили асосида ишни ташкил этишга қаратилган чора-тадбирлар кўрилди, адвокатларнинг ўз касбий фаолиятини амалга ошириши учун зарур қонунчилик базаси яратилди.
2023 йил 30 апрелда ўтказилган Ўзбекистон Республикаси референдумида умумхалқ овоз бериш йўли билан қабул қилинган янги таҳрирдаги Ўзбекистон Конституциясининг олий юридик кучга эга эканлиги, мамлакатимизнинг бутун ҳудудида тўғридан-тўғри амал қилиши ва ягона ҳуқуқий маконнинг асосини ташкил этиши белгилаб қўйилди. Шу билан бирга, Конституцияда адвокатура институтига алоҳида боб ажратилганлиги унинг суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар доирасида муҳимлигидан далолат беради. Ўзбекистон Конституциясининг 141-142-моддаларини ўз ичига олган ХХИВ бобида адвокатура институтига оид асосий қоидалар белгиланган. Хусусан, жисмоний ва юридик шахсларга малакали юридик ёрдам кўрсатиш, адвокатура фаолиятининг тамойиллари, адвокатлик фаолиятининг кафолатлари ва адвокатларнинг ижтимоий ҳимояси конституциявий даражада мустаҳкамлаб қўйилган. -
Янги Ўзбекистон, ҳатто мураккаб тарихий мерос шароитида ҳам, янада адолатли ва шаффоф тизимга интилмоқдаЎзбекистон
2024-12-24 775Ўзбекистон 1991 йилда мустақилликка эришгандан сўнг узоқ вақт давомида постсовет мамлакатларига хос бўлган марказлаштирилган бошқарув тизими унсурларини сақлаб қолди. Бироқ, 2016 йилдан бошлаб мамлакатда жамиятни демократлаштириш, коррупция даражасини пасайтириш ва фуқаролар иштирокини яхшилаш учун шароит яратишга қаратилган таркибий ислоҳотлар билан боғлиқ янги тараққиёт босқичи бошланди.
Ислоҳотларнинг амалга оширилиши нафақат аҳолининг турмуш даражасини ошириш зарурати каби ички муаммолар билан, балки мамлакатнинг жаҳон иқтисодиётига қўшилиши ва халқаро майдондаги обрўсини мустаҳкамлаш истаги билан ҳам боғлиқ. Бу ислоҳотлар ҳам илмий доираларда, ҳам сиёсий таҳлилчилар ўртасида фаол муҳокама қилинмоқда. -
ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОНДА МИЛЛИЙ ПАРЛАМЕНТАРИЗМНИНГ АСОСИЙ ЙЎНАЛИШЛАРИ
2024-12-21 676Сўнгги йилларда Ўзбекистон тобора янгича ривожланиш босқичига шиддат билан қадам қўймоқда. Мамлакатнинг демократик қиёфаси ўзгармоқда. Иқтисодий, сиёсий, ижтимоий янгиланишлар юз бермоқда.
Асосийси, юртимизда ҳар бир шахснинг фундаментал ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга жиддий киришилди. Хусусан, давлат органлари фаолиятининг мазмунини инсон ҳуқуқларини таъминлаш ташкил этиши, хусусий мулк даҳлсизлигини таъминлаш, сўз эркинлигини кафолатлаш каби умуминсоний қадриятлар шулар жумласидандир.
Энг муҳими, ушбу ислоҳотлар замирига Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган “Инсон қадри” “инсон – жамият – давлат”, “давлат – инсон учун”, “инсон қадрини улуғлаш” каби тамойил ва тушунчалар реал ҳаётимизга чуқур кириб бормоқда. Ўзбекистонда қайси соҳа ёки тармоқда бўлмасин, амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг тагзамирида инсон қадрини улуғлаш, халқимизни ўйлантираётган масалаларга ечим топиш мақсади турганига барчамиз гувоҳ бўляпмиз.
Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида “Ўзбекистон – ҳуқуқий давлат” принципи мустаҳкамланди. Бу эса, қонунчилик қонунчиликнинг мақбуллиги, мукаммаллиги, халқчиллиги ва самарадорлигини таъминлашнинг муҳим эканлигини кўрсатади. -
Афғонистондаги воқеаларга ўзбек халқи ҳеч қачон бефарқ бўлмаган
2024-12-21 998Бирлашган Миллатлар ташкилоти каби нуфузли халқаро тузилмалар, хорижий мамлакатлар, жумладан, Европа давлатлари етакчилари, машҳур компаниялар раҳбарлари Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги бетакрор ўрнини, айниқса, нафақат мамлакатда, балки бутун минтақада барқарорликка эришиш, осойишталикни асраб-авайлаш масаласида юзага келадиган вазиятларда фавқулодда ечим топа олиш, минтақа ва бутун дунё мамлакатлари билан дўстона ва хайрихоҳ муносабатни йўлга қўйиш қобилиятини эътироф этишмоқда.
Кўп миллатли халқимизнинг ўзига хос бирдамлиги, жипслиги бугунги кун таҳдиди ва хавфига қарши туришда беқиёс аҳамият касб этади.
Афғонистон дунёдаги энг ноёб давлатлардан бири, жаҳон цивилизациялари, ирқлари, динлари, кўп асрлик маданиятлари, анъаналари ва турмуш тарзи кесишган жой. Урушлар, босқинлар, кўчиришлар, шу билан бирга, бу мамлакатнинг ажойиб одамларининг ҳаёт ва озодликка, меҳнатга ва тинч бунёдкорликка бўлган ҳайратланарли муҳаббати Осиёнинг бу чорраҳасида ўчмас из қолдирди. Афғонистон замини дунёнинг бошқа минтақаларига қараганда кўпроқ босқинларни кўрган давлат.